Warsztaty EuroWeek za nami!Kolejne już warsztaty Euroweek za nami i jak zwykle było fantastycznie. Nasza licealna grupa licząca aż 112 uczniów z klas pierwszych uczestniczyła w zajęciach w dniach 29 maja- 2 czerwca 2023r.

Czas spędzony na ziemi kłodzkiej, a dokładniej w Międzygórzu w ośrodku „Słoneczna” to realizacja projektu edukacyjnego „EuroWeek – Szkoła Liderów” pod egidą Fundacji EuroWeek. Autorzy tego programu starają się rozwijać w młodych ludziach tak cenione obecnie umiejętności społeczne jak przywództwo, autoprezentacja oraz praca w zespole, a jednocześnie tworzą sposobność do doskonalenia sprawności komunikowania się w języku angielskim.
W ramach wspomnianego projektu, nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń prowadzonych przez szkoleniowców – wolontariuszy z różnych stron świata. Część zajęć miała na celu zaznajomienie uczestników z kulturą narodów, z których pochodzą wolontariusze. Były to różnego rodzaju prezentacje multimedialne opatrzone słownym komentarzem samych prowadzących. Przybliżali oni swój kraj z perspektywy własnej rodziny, jej tradycji i zwyczajów oraz stylu życia, co pozwalało nam wyobrazić sobie autentyczne życie ludzi w ich ojczyźnie. Warsztaty, w których uczestniczyli pierwszoklasiści, wymagały pracy w kilkuosobowych zespołach, w których uczniowie tworzyli różnego rodzaju wypowiedzi, plakaty, reklamy, krótkie scenki, a następnie prezentowali je pozostałym „na żywo”. Ważnym dla nas elementem były dyskusje i debaty prowadzone przez wolontariuszy, jak i przez naszych uczniów.

Warsztaty przeplatane były ciekawymi formami aktywności, grami, tańcami, dającymi możliwość poruszania się, czasem rywalizacji, ale przede wszystkim świetnej zabawy. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim.

Czas spędzony w Międzygórzu był dla uczestników obozu bardzo intensywny, Znaleźliśmy jednak chwilę, aby wybrać się na spacery po okolicy, zobaczyć czarujący wodospad Wilczki czy kamienną tamę. Dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy podziwiać piękne widoki gór otaczających Kotlinę Kłodzką.
Pobyt w Międzygórzu należy uznać za bardzo udany. Ponownie przekonaliśmy się, że EuroWeek jest wspaniałą formą rozwijania zainteresowań, doskonalenia sprawności językowych i umiejętności współdziałania w grupie nie zawsze znanych sobie osób, a także miejscem pokonywania swoich słabości i przełamywania bariery strachu przed wypowiadaniem się w języku obcym. Wolontariusze ze swej strony starali się, aby zajęcia były atrakcyjne, a zarazem bardzo przydatne. Z wypowiedzi uczniów wynika, iż był to owocnie spędzony czas, który dostarczył wszystkim wiele radości i nowych ciekawych doświadczeń.

A oto co powiedzieli sami uczniowie…

Klasa Ia

„Najbardziej podobały mi się prezentacje –parodie 4 dnia wycieczki. Dzięki Euroweek polepszyłem relacje z rówieśnikami.”

„Uważam, że najlepsze na Euroweeku było to, że mogliśmy się wszyscy zintegrować – również poza klasami. Ten wyjazd pomógł mi nabrać pewności siebie na publicznych występach i rozwinąć swoją kreatywność. Myślę, że było to niesamowite doświadczenie i gdyby była okazja to z chęcią powtórzyłabym to jeszcze raz.”

„Najbardziej na Euroweeku podobały mi się poranne aktywności, na których tańczyłam i zbierałam energię na cały dzień. Towarzysząca atmosfera płynąca od animatorów, nauczycieli i kolegów sprawiła, że spędzałam czas bardzo dobrze, czuję, że podniosła mi się pewność siebie w używaniu języka angielskiego i zawieraniu nowych znajomości.”

„Euroweek był dla nas okazją do zintegrowania się. Najbardziej podobało mi się to, że można było tam wyjść ze swojej strefy komfortu, trochę się powygłupiać podczas rozwijania swoich kompetencji językowych. Mam nadzieję, że jeszcze tam wrócimy ;)”

„Mi najbardziej podobał sięNight Show. Była to moim zdaniem najlepsza aktywność. Podobały mi się również dyskusje ☺”

Klasa I d

„Euroweek dla nas wszystkich był okazją do przetestowania samych siebie. Mieliśmy szansę pogłębić relacje klasowe, ale również te poza nią. Podczas zajęć rozwijaliśmy umiejętności pracy w grupie, otwierając się na ludzi i przełamując barierę językową (wszystko odbywało się w wspaniałej atmosferze). Nie ukrywamy, że te kilka dni dały nam chwilę odpoczynku od codziennej szkolnej rutyny (uczyliśmy się angielskiego poprzez zabawę oraz dowiedzieliśmy się wiele o kulturze innych krajów). Sytuacje które najbardziej zapadły nam w pamiętać do zdecydowanie każde Night Show, w które zawsze wkładaliśmy całe swoje serce oraz debaty przy których niektórzy lubili podzielić się z nami ciekawymi anegdotami.

Klasa I c

„ Świetne były te „NightShows”, w trakcie których prezentowaliśmy się w krótkich przedstawieniach a także wieczorne dyskoteki, gdzie mogliśmy się zintegrować z innymi klasami.”

„Wolontariusze mieli doskonałe poczucie humoru, bardzo dobrze czuliśmy się w ich towarzystwie i na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci”

„Bardzo cenne było to, że mogliśmy poznać kraje wolontariuszy i dowiedzieć się wiele o ich kulturze, nie tylko z prezentacji , ale również z rozmów z nimi.

Ponadto mogliśmy doskonalić swoje umiejętności językowe poprzez praktykę czyli konwersację z wolontariuszami”

 

Klasa I e

„Cała klasa stwierdziła, że naszą ulubioną częścią Euroweek były Nightshows odbywające się co wieczór. Dodatkowo bardzo ceniliśmy sobie zajęcia integrujące nas między klasami. Interesujące okazały się dla nas również ,prezentacje o krajach, z których pochodzili nasi wolontariusze i zajęcia pomagające nam ich poznać (groupdiscussion).”

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego warsztaty, którego autorem jest Igor Żak, uczeń klasy 1d. 

https://drive.google.com/file/d/1oBw2uJwPywovQsnLaEjeJBkzcYtP9744/view

Zdjęcia znajdziecie n naszym szkolnym Facebooku:)