Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy OrzeszkowejXII edycja Narodowego Czytania w naszym mieście odbyła się 07.09.2023 w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja. Od lat I Liceum Ogólnokształcące jest partnerem tego niezwykłego czytelniczego wydarzenia, które łączy pokolenia. W tym roku czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Prowadzące Narodowe Czytanie Nikola Barwicka i Maria Morawa z klasy IID, zwracając się do licznie zgromadzonej publiczności, podkreśliły, że czytelników może wiele różnić – wiek, wykształcenie, zawód, ale z pewnością łączy ich pasja odkrywania nowych światów, poznawania niezwykłych literackich bohaterów; pragnienie wędrowania drogami, które w realnym świecie już może nie istnieją, ale na kartach książek wciąż prowadzą w nieznane; w końcu łączy ich potrzeba powrotu do przeszłości, która może być nauczycielką przyszłości.
Przywołały również słowa pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, pod którego honorowym patronatem odbywa się akcja: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej tożsamości”.
Zgodnie z tradycją Narodowego Czytania przedstawiciele urzędów, instytucji, stowarzyszeń i szkół przedstawiali wybrane fragmenty powieści Orzeszkowej. Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Kowalska, Maria Morawa, Oliwier Smułka z klasy IID oraz Hubert Pietrzak- Rogala z klasy IVD, którzy, pięknie czytając część utworu, równocześnie poddali interpretacji ukazanych w utworze bohaterów.
Opiekunem uczniów była p. Małgorzata Dąbrówka.

M.D.