Wymiana polsko- litewska- etap II już za nami…W grudniu gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie. W ciągu tygodniowego pobytu naszych partnerów u nas realizowaliśmy drugą część wymiany. Część pierwsza odbyła się na początku listopada na Litwie. Jej temat przewodni to Polska i Litwa. Śladami Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych.

Uczniów z Litwy zapoznaliśmy z naszą szkołą, jej historią i tym, co tutaj robimy. Kolejny dzień był czasem dla Oleśnicy- zwiedzaliśmy Zamek Książąt Oleśnickich, Bazylikę oraz Oleśnicki Dom Spotkań z Historią. Nie mogło zabraknąć w naszych planach Wrocławia, gdzie odwiedziliśmy Centrum Historii Zajezdnia, a także Zakład Karny nr 1 przy ulicy Kleczkowskiej, gdzie byli mordowani w latach 40. i 50. Żołnierze Niezłomni, a następnie pod osłoną nocy wywożeni na Cmentarz Osobowicki i tam przez komunistów grzebani w bezimiennych dołach. Dziś to miejsce jest oznaczone pomnikiem, który przypomina ich tożsamość, a jednocześnie tamte ponure wydarzenia. Odkrywaliśmy Wrocław przechadzając się także po świątecznie udekorowanych ulicach Ostrowa Tumskiego oraz Rynku. Wrocław z jarmarkiem, niezliczoną ilością świateł wygląda wprost bajkowo!

Dwa ostatnie dni spędziliśmy w Warszawie, a tam zwiedziliśmy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Cele Bezpieki, więzienie przy ulicy Rakowieckiej na Mokotowie, Powązki Wojskowe czyli miejsca związane z Żołnierzami Armii Krajowej i powojennego Podziemia Niepodległościowego, w których byli torturowani, męczeni, mordowani, a następnie bezimiennie grzebani w dołach na Powązkach na Łączce (kwatera Ł). Pobyt w Warszawie zakończyliśmy grą miejską „Warszawo, walcz!”.

Autorką i koordynatorem była p. Anetta Grzesik- Robak wraz z opiekunem grupy p. Przemysławem Strzelcem. W wymianie wzięli udział następujący uczniowie: Hanna Bednarska (3c), Andrzej Marzec, Agnieszka Sośnicka, Hanna Tymańska (2b), Maja Tracz (2c), Nikola Barwicka, Julia Rajewska, Karolina Małecka (2d), Antoni Lisowski, Kinga Kurowska (1b), Nel Jakubowska, Lena Purzyńska (1c), Karolina Gazdecka (1d), Lilla Sierok, Maja Różycka (1e).

Wkrótce pojawią się materiały z naszej wymiany w formie strony internetowej, o czym z całą pewnością powiadomimy.

Więcej o wymianie pod adresem: https://www.facebook.com/groups/666684415609182/

 

AGR