W postęp” – wyjątkowa monografia Liceum Słowackiego w Oleśnicy
14 listopada 2025
Książka otwiera przed czytelnikiem szeroką perspektywę życia szkoły, pokazując jej historię w sposób dynamiczny i wywołujący emocje. Autor nie ogranicza się do suchych dat – tworzy narrację, w której przeszłość liceum splata się z losami ludzi i wydarzeniami kształtującymi lokalną społeczność. Na 370 stronach publikacji znajdziemy portrety nauczycieli, opisy inicjatyw uczniowskich i działalności szkolnych organizacji (w szczególności ZHP), ciekawe epizody z czasów stalinizmu. Bogaty materiał ilustracyjny – fotografie i dokumenty – dodaje opowieści autentyczności i pozwala wczuć się w klimat minionych dekad.
To nie tylko historia szkoły, ale też intrygująca opowieść o ludziach, ich przeżyciach, pasjach i osiągnięciach. Ta książka inspiruje, wzrusza i przypomina, jak wielką rolę odgrywa edukacja w budowaniu więzi międzypokoleniowych i kształtowaniu tożsamości.
Autor i wydanie
Krzysztof Dziedzic – absolwent i wieloletni polonista I LO – jest dziennikarzem, regionalistą i pasjonatem historii Oleśnicy. Od lat dokumentuje dzieje miasta i okolic jako redaktor i autor cenionych publikacji książkowych. Są wśród nich: „Spacerownik oleśnicki” (przewodnik po Oleśnicy), „Nowe legendy oleśnickie”, „Pozdrowienie z Oleśnicy”, „Pozdrowienie z powiatu oleśnickiego”, „Pamiątka z Oleśnicy”. Jego książki wyróżniają się rzetelnością, skrupulatnością, bogatą ikonografią, przystępnym stylem, staranną i atrakcyjną szatą edytorską. Więcej o autorze.
Monografia została wydana przez Oleśnicką Bibliotekę Publiczną im. Mikołaja Reja w Oleśnicy pod kierunkiem dyrektor Anny Zasady, która od lat wspiera inicjatywy promujące lokalną historię i kulturę.
Wydanie książki było możliwe dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Miasto Oleśnica oraz Powiat Oleśnicki, reprezentowane przez Adama Horbacza – Burmistrza Oleśnicy oraz Wiolettę Efimowicz – Starostę Oleśnickiego. Samorządy aktywnie wspierają przedsięwzięcia promujące historię i kulturę regionu.
Egzemplarze monografii otrzymali wszyscy uczestnicy i goście VIII Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów, co podkreśliło wyjątkowy charakter tego wydarzenia. Pierwszy nakład książki niemal natychmiast został wyczerpany.
Osoby zainteresowane kupnem monografii mogą to zrobić w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja, przy ul. M. Reja 10 lub W Domu Spotkań z Historią, przy ul. Bocianiej 11.